together-against-food-crises.eu Blog,Poradniki,Żywienie Witaminy w tabletkach mogą zabić!

Witaminy w tabletkach mogą zabić!

Witaminy w tabletkach mogą zabić!

Suplementy diety w nadmiarze są szkodliwe. Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Jak ważne jest zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Większość ludzi dba o zdrowie, stara się dobrze odżywiać. W okresie jesienno-zimowym, kiedy jest większa podatność organizmu na zachowania media karmią nas informacjami, jak dobrze jest dostarczać organizmowi dodatkowej porcji witamin w tabletkach lub jako suplementy diety. Otóż człowiek od zarania dziejów starał się zaopatrzyć w witaminy naturalne i to co jest nadmiarem w lecie, jakoś przechować przez okres zimy.

Witaminy nie za dużo i nie za mało.

Nie bez powodu nasze babcie robiły kompoty i inne zaprawy, aby tych witamin w czystej postaci starczyło naprawdę na długo. Kompoty i zaprawy cale szczęście wracają do łask bowiem okazało się, że witaminy i suplementy w tabletkach, to nie jest coś co naszemu organizmowi tak dobrze służy.

Za dużo witamin przyczyną chorób

W ostatnim czasie naukowcy odkryli, że przyjmowanie takich preparatów może być śmiertelnie niebezpieczne. W szczególności niebezpieczne są sztucznie wyprodukowane witaminy A oraz E. Nadmiar tych witamin przyjmowanych może spowodować zapalenie płuc a nawet nowotwór.

Normy i dawki dzienne witamin.

Zalecana norma, jeśli chodzi o spożycie dziennej porcji witaminy E to 15mg dziennie. Taką ilość witaminy E jest w stanie dostarczyć bogata dieta, w której są zawarte owoce i warzywa.

Badania przeprowadził profesor Peter Juni z uniwersytetu w Bernie. Przebadał on 30 tys. Palaczy, którzy zażywali tabletki z beta karotenem. Wynik był szokujący, bowiem okazało się, że 18 proc. Z nich częściej zapada na nowotwory płuc. Zatem wszystkie suplementy diety zawierające witaminę E również są szkodliwe. Po tych badaniach specjaliści radzą nie zażywać witamin zdrowym ludziom. Organizm ludzi jest w stanie sam pobrać sobie potrzebne składniki mineralne oraz witaminy ze spożywanego pokarmu.

Witaminowy szok tlenowy

Głos zabrał w tej sprawie dr Jaroslaw Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie. Witaminy regulują procesy metaboliczne w naszym organizmie. Profesor wyjaśnił, że jeśli będziemy je zażywać w nadmiarze to nasilimy proces tworzenia wolnych rodników. Witaminy w nadmiarze wywołają tzw. szok tlenowy, który może wywołać nawet procesy nowotworowe. Warto jeszcze dodać, że witaminy A i E rozpuszczają się w tłuszczach, przez co dłużej utrzymują się w tkankach człowieka.

Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, mają uzupełniać dietę, a nie być przyjmowane w dowolnych ilościach jak się komu podoba. Warto to wziąć pod uwagę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post

Fascynujące Książki dla Każdego: Odkryj Tajemnice Ludzkiego Ciała, Zdrowego Życia i Finansowej SamodzielnościFascynujące Książki dla Każdego: Odkryj Tajemnice Ludzkiego Ciała, Zdrowego Życia i Finansowej Samodzielności

W literaturze popularnonaukowej i poradnikowej można znaleźć prawdziwe skarby, które pomagają nam lepiej zrozumieć otaczający świat i siebie samych. Dziś przedstawiamy trzy wyjątkowe książki, które z pewnością wzbogacą Twoją wiedzę