Anyż smak i lecznicze działanie.

Anyż smak i lecznicze działanie id tysięcy lat.

nyż, inaczej łać. pimpinella anisum Roślina znana od lat

Anyż, in. pimpinella anisum to roślina z długoletnią historią. Przed wszystkim anyż znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. To roślina jednoroczna i ciepłolubna. Choć uprawiana jest ogólnie w basenie morza śródziemnomorskiego i w Afryce, to swoje początki wywodzi ze starożytnych Chin. Anyż jest być może najstarszym produktem używanym kiedykolwiek w medycynie. Jego historia sięga prawie czterech tysięcy lat. Anyż wielbili Grecy oraz całe wielkie Imperium Rzymskie. W Polsce są dość popularne nalewki na jego bazie.

Jeśli chciałbyś hodować anyż, to przyda ci się sucha ziemia, latem. Musi minąć ok. czterech miesięcy aby zobaczyć dojrzałe nasiona. Dużo słońca jej z pewnością nie zaszkodzi. W Polsce anyż rzadko jest stosowany. Ze względu na solidny aromat, wykorzystywany jest głównie w kuchni. Z wyglądu przypomina natkę pietruszki. Polska w niewielkim stopniu uprawia anyż. Czasem spotyka się inne nazewnictwo tej rośliny takie jak. anyżek, ongiś, hanyż, biedrzaniec.

Anyż prosty w zastosowaniu:

Lecznicze właściwości posiada olejek aromatyczny oraz nasiona. Często użytkowany jest w różnego rodzaju domowych i komercyjnych nalewkach dla urozmaicenia smaku i nadaniu zdrowotnych właściwości. Popularna anyżówka pomaga w następujących obszarach:

  • okłady przydadzą się osobom, które posiadają tłustą skórę. Łagodzi objawy typowego, młodzieńczego trądziku;

  • Anyż przyśpiesza mocno trawienie, dlatego jest idealny dla cierpiących na zgagę i niestrawność, szczególnie męczące gazy, a także uczucie zbyt pełnego brzucha

  • Zwalcza zapalenie oskrzeli, astmę, bardzo ciężki, suchy kaszel. Warto dodać, że anyżem zwykle nasączone są tabletki przeciwko chorobom układu oddechowego. Wiele osób uważa, że po zażyciu po prostu oddycha swobodniej. Ponadto odświeża oddech

  • wykazuje zalety moczopędne;

  • Pobudza energetycznie, dlatego uważany jest jako jeden z naturalnych afrodyzjaków wpływających na potencję

  • wspomaga proces laktacji, dlatego wchodzi w skład herbatek dla mam karmiących

  • Nadaje się świetnie na kaca, ponieważ minimalizuje uczucie nudności

  • dobrze rozrobiony olejek działa odstraszająco na wszelkie robactwo

  • olejek dodany do kąpieli relaksuje i odpręża obszary ciała, działając nawet na spory ból fizyczny

  • Rozgrzewa mięśnie, dlatego często używany jest w formie olejków. Przez sportowców.

  • Wykazuje stosunkowo wysokie właściwości pobudzające, niektórzy ludzie dodają anyż do porannej kawy lub herbaty, aby osiągnąć wzrost energetyczny

  • Podobno ma działanie odmładzając. Dowodem tego są najstarsze greckie notatki o tej roślinie.

Właściwości gastronomiczne

W myśl starej żelaznej zasady: co za dużo to nie zdrowo, anyżu nie można nadużywać, bowiem wywołuje uszkodzenie nerek oraz uczucie ogłupienia. W kuchni używany jest tylko w formie zasuszonej. Doskonale sprawdza się przy komponowaniu potraw ze składnikami płynnymi. Smak ma bardzo słodki, intensywny i orzeźwiający. Polska importuje anyż głównie z regionów Hiszpanii.

Anyż jest być może najstarszym produktem używanym kiedykolwiek w medycynie. Jego historia sięga prawie czterech tysięcy lat. Anyż wielbili nie tylko Grecy ale i całe wielkie Imperium Rzymskie.

Jeżeli myślisz o samodzielnym sadzeniu przyda ci się sucha ziemia latem i trochę cierpliwości, bowiem potrzeba około czterech miesięcy na zobaczenie dojrzałych nasion.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post